Skip to content

21 Nordacs St

Trenton, NJ 08618

Built 1943

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 14, 2020

Property Information

Block5601
Lot23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$14,900
32%
Improvement Value:$31,300
68%
Total Assessment$46,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,680+4.2%
2024$2,572+0.3%
2023$2,565+0.3%
2022$2,557+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 6081, Page 954

Property Built

Built

Year Built: 1943