Skip to content

232 E State St

Trenton, NJ 08608

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Nov 15, 2021

Property Information

Block607
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageTDA

Building Details

Building Class10
Description3SB 5362SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage5,594
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,300
29%
Improvement Value:$174,200
71%
Total Assessment$244,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,183+4.2%
2024$13,611+0.3%
2023$13,577+0.3%
2022$13,533+36.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$550,000
Sq Ft5,594DeedBook 6470, Page 1853Recorded1/13/2022

Property Sale

SaleMulti
$344,500

From:

To:

Sq Ft5,362DeedBook 6273, Page 1009Recorded1/11/2017

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$165,000
DeedBook 4886, Page 230

Property Built

Built

Year Built: 1950