Skip to content

234-236 E State St

Trenton, NJ 08608

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$1,500,000
Last Sale Date
Nov 15, 2021

Property Information

Block607
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageTDA

Building Details

Building Class10
Description3SB 11377SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage8,178
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,800
19%
Improvement Value:$335,000
81%
Total Assessment$412,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,947+4.2%
2024$22,981+0.3%
2023$22,923+0.3%
2022$22,848+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$1,500,000
Sq Ft8,178DeedBook 6470, Page 1860Recorded1/13/2022

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft11,377DeedBook 6270, Page 575Recorded12/8/2016

Property Sale

SaleMulti
$61,000
DeedBook 3686, Page 111

Property Built

Built

Year Built: 1950