Skip to content

31 Ellsworth Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1920

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Jun 2, 2023

Property Information

Block6101
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,960
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,300
15%
Improvement Value:$47,000
85%
Total Assessment$55,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,208+4.2%
2024$3,079+0.3%
2023$3,071+0.3%
2022$3,061+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$105,000
Sq Ft1,960DeedBook 6526, Page 461Recorded6/20/2023

Property Sale

Sale
$79,000
Sq Ft1,960DeedBook 6525, Page 650Recorded6/8/2023

Property Sale

Sale
$25,600
DeedBook 4798, Page 164

Property Sale

Sale
$17,500
DeedBook 2446, Page 792

Property Built

Built

Year Built: 1920