Skip to content

175 Hoffman Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1912

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 18, 2023

Property Information

Block6101
Lot50
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SB
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,708
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,300
15%
Improvement Value:$60,200
85%
Total Assessment$70,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,090+4.2%
2024$3,925+0.3%
2023$3,915+0.3%
2022$3,902+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$4,000

From:

To:

Sq Ft2,138DeedBook 6273, Page 1712Recorded1/17/2017

Property Sale

Sale
$4,000

From:

To:

Sq Ft2,138DeedBook 6265, Page 1999Recorded10/24/2016

Property Sale

Sale
$16,000
DeedBook 2593, Page 131

Property Sale

Sale
$16,000
DeedBook 2559, Page 654

Property Built

Built

Year Built: 1912