Skip to content

61 Bryn Mawr Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1921

Owner
---
Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Mar 31, 2025

Property Information

Block6201
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,828
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$8,300
24%
Improvement Value:$26,800
76%
Total Assessment$35,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,036+4.2%
2024$1,954+0.3%
2023$1,949+0.3%
2022$1,943+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000
Sq Ft1,828DeedBook 6588, Page 1867Recorded4/24/2025

Property Sale

Sale
$17,000
DeedBook 6063, Page 642

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 4480, Page 172

Property Built

Built

Year Built: 1921