Skip to content

41 Bryn Mawr Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1917

Last Sale Price
$122,000
Last Sale Date
Mar 1, 2006

Property Information

Block6201
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,496
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,800
14%
Improvement Value:$46,600
86%
Total Assessment$54,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,156+4.2%
2024$3,028+0.3%
2023$3,021+0.3%
2022$3,011+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$122,000
DeedBook 5303, Page 187

Property Sale

Sale
$32,000
DeedBook 3653, Page 163

Property Built

Built

Year Built: 1917