Skip to content

33 Bryn Mawr Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1918

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Nov 5, 2019

Property Information

Block6201
Lot25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,650
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,300
11%
Improvement Value:$65,500
89%
Total Assessment$73,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,222+4.2%
2024$2,132+0.3%
2023$2,127+0.3%
2022$2,120-27.1%
Property History

Property Sale

Sale
$2,750
DeedBook 2350, Page 170

Property Built

Built

Year Built: 1918