Skip to content

232 Highland Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1912

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 11, 2015

Property Information

Block6201
Lot49
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,632
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,300
15%
Improvement Value:$48,900
85%
Total Assessment$57,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,318+4.2%
2024$3,184+0.3%
2023$3,176+0.3%
2022$3,166+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1912