Skip to content

50 Bryn Mawr Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1917

Last Sale Price
$33,000
Last Sale Date
May 22, 2015

Property Information

Block6202
Lot51
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,524
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,500
15%
Improvement Value:$48,900
85%
Total Assessment$57,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,330+4.2%
2024$3,195+0.3%
2023$3,187+0.3%
2022$3,177+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$33,000

From:

To:

Sq Ft1,524DeedBook 6219, Page 790Recorded5/28/2015

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 6035, Page 437

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 4930, Page 240

Property Sale

Sale
$9,200
DeedBook 4797, Page 109

Property Built

Built

Year Built: 1917