Skip to content

211 Highland Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1909

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Aug 22, 2022

Property Information

Block6306
Lot29
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,854
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,300
16%
Improvement Value:$44,300
84%
Total Assessment$52,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,051+4.2%
2024$2,928+0.3%
2023$2,921+0.3%
2022$2,911+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
Sq Ft1,854DeedBook 6499, Page 339Recorded9/7/2022

Property Sale

Sale
$102,000
Sq Ft1,854DeedBook 6487, Page 1563Recorded6/7/2022

Property Sale

Sale
$35,500
DeedBook 5945, Page 47

Property Sale

Sale
$10,000

Property Built

Built

Year Built: 1909