Skip to content

858 Stuyvesant Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1911

Last Sale Date
Sep 11, 2009

Property Information

Block6306
Lot33
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,916
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,500
19%
Improvement Value:$37,000
81%
Total Assessment$45,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2011$2,289+7.0%
2010$2,139+4.6%
2009$2,045+2.2%
2008$2,001+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 6017, Page 545

Property Sale

Sale
$12,000
DeedBook 3762, Page 8

Property Sale

Sale
$58,000
DeedBook 2428, Page 853

Property Built

Built

Year Built: 1911