Skip to content

30 Laurel AveTrenton, NJ 08618

Built 1916

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 4, 2007

Property Information

Block6306
Lot46
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,400
16%
Improvement Value:$43,700
84%
Total Assessment$52,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,022+4.2%
2024$2,900+0.3%
2023$2,893+0.3%
2022$2,884+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1916