Skip to content

81 Sweets Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1900

Owner
---
Last Sale Price
$81,000
Last Sale Date
Mar 20, 2025

Property Information

Block6604
Lot28
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,120
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$4,700
14%
Improvement Value:$29,100
86%
Total Assessment$33,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,961+4.2%
2024$1,882+0.3%
2023$1,877+0.3%
2022$1,871+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$81,000
Sq Ft1,120DeedBook 6587, Page 194Recorded4/2/2025

Property Built

Built

Year Built: 1900