Skip to content

80 Pennington Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1887

Owner
---
Last Sale Price
$39,900
Last Sale Date
Nov 17, 2020

Property Information

Block6610
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionB3S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,944
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$3,700
9%
Improvement Value:$37,100
91%
Total Assessment$40,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,367+4.2%
2024$2,271+0.3%
2023$2,266+0.3%
2022$2,258+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$39,900
Sq Ft1,944DeedBook 6422, Page 965Recorded11/24/2020

Property Sale

Sale
$16,500

From:

To:

Sq Ft1,920DeedBook 6197, Page 1579

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 5390, Page 164

Property Built

Built

Year Built: 1887