Skip to content

673 Southard St

Trenton, NJ 08638

Built 1916

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Jul 24, 2024

Property Information

Block8506
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB3S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,680
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,500
11%
Improvement Value:$52,500
89%
Total Assessment$59,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,423+4.2%
2024$3,285+0.3%
2023$3,276+0.3%
2022$3,266+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$190,000
Sq Ft1,680DeedBook 6565, Page 808Recorded8/14/2024

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook 4665, Page 277

Property Built

Built

Year Built: 1916