Skip to content

24 Fountain Ave

Trenton, NJ 08618

Public Property

Last Sale Price
$37,000
Last Sale Date
Jul 19, 2021

Property Information

Block7012
Lot28
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage1,800
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,700
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$4,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$1,733+0.3%
2022$1,727+1.6%
2021$1,699+4.5%
2020$1,626+5.2%
Property History

Property Sale

Sale
$37,000
Sq Ft1,800DeedBook 6452, Page 1970Recorded8/18/2021