Skip to content

256 Allen St

Trenton, NJ 08618

Built 1925
Commercial

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Feb 28, 2014

Property Information

Block7301
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2SB 5520SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage5,324
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,200
22%
Improvement Value:$146,200
78%
Total Assessment$187,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,871+4.2%
2024$10,433+0.3%
2023$10,406+0.3%
2022$10,373+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

DeedBook 6188, Page 1476Recorded3/4/2014

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 2693, Page 219

Property Built

Built

Year Built: 1925