Skip to content

148 Rose St-Old

Trenton, NJ 08618

Built 1887

Last Sale Price
$13,000
Last Sale Date
Mar 4, 2011

Property Information

Block8203
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,008
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,600
17%
Improvement Value:$37,300
83%
Total Assessment$44,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,605+4.2%
2024$2,500+0.3%
2023$2,493+0.3%
2022$2,485+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$13,000
DeedBook 6098, Page 483

Property Sale

Sale
$6,000
DeedBook 2515, Page 834

Property Built

Built

Year Built: 1887