Skip to content

500 Mrtn King Jr Blv

Trenton, NJ 08618

Built 1920

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Nov 10, 2022

Property Information

Block8302
Lot44
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,372
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,600
7%
Improvement Value:$84,400
93%
Total Assessment$91,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,279+4.2%
2024$5,066+48.3%
2023$3,415+0.3%
2022$3,404+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000
Sq Ft1,372DeedBook 6507, Page 110Recorded11/16/2022

Property Sale

Sale
$50,000
Sq Ft1,372DeedBook 6446, Page 105Recorded6/25/2021

Property Built

Built

Year Built: 1920