Skip to content

379 Brunswick Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1912

Last Sale Date
Oct 22, 2024

Property Information

Block8506
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,302
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,000
13%
Improvement Value:$46,200
87%
Total Assessment$53,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,784+4.2%
2024$2,672+0.3%
2023$2,665+0.3%
2022$2,657-12.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1912