Skip to content

691 Southard St

Trenton, NJ 08638

Built 1911

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Oct 3, 2012

Property Information

Block8506
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,246
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,000
13%
Improvement Value:$46,900
87%
Total Assessment$53,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,127+4.2%
2024$3,001+0.3%
2023$2,993+0.3%
2022$2,983+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$6,500
DeedBook 4942, Page 214

Property Built

Built

Year Built: 1911