Skip to content

697 Mrtn King Jr Blv

Trenton, NJ 08638

Built 1876

Last Sale Date
Sep 4, 2011

Property Information

Block8602
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,302
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,300
17%
Improvement Value:$31,200
83%
Total Assessment$37,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,175+4.2%
2024$2,088+0.3%
2023$2,082+0.3%
2022$2,076+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 6124, Page 267

Property Sale

Sale
$1,501
DeedBook 3375, Page 157

Property Sale

Sale
$22,900
DeedBook 2311, Page 846

Property Built

Built

Year Built: 1876