Skip to content

902 Calhoun St

Trenton, NJ 08638

Last Sale Date
Jun 14, 2022

Property Information

Block8605
Lot23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
DescriptionPAVING
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,600
86%
Improvement Value:$14,900
14%
Total Assessment$104,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$5,803+0.3%
2022$5,784+1.6%
2021$5,691+4.5%
2020$5,448+5.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 6489, Page 1210

Property Sale

Sale
$1,500

From:

To:

DeedBook 6187, Page 925Recorded2/6/2014

Property Sale

SaleMulti
$175,760
DeedBook 2510, Page 969

Property Sale

SaleMulti
$70,000
DeedBook 2412, Page 76