Skip to content

Trent St

Trenton, NJ 08618

Vacant Land

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Dec 20, 2023

Property Information

Block8605
Lot25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,939
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,400
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$21,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,241+4.2%
2024$1,191+0.3%
2023$1,188+0.3%
2022$1,184+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$425,000
Sq Ft1,939DeedBook 6545, Page 757Recorded1/3/2024

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 6359, Page 1305

Property Sale

Sale
$24,000
DeedBook 2218, Page 461