Skip to content

109 Trent St

Trenton, NJ 08618

Built 1928

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Sep 6, 2001

Property Information

Block8605
Lot38
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
DescriptionB1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,480
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,800
10%
Improvement Value:$85,600
90%
Total Assessment$95,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,534+4.2%
2024$5,311+0.3%
2023$5,298+0.3%
2022$5,280+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$70,000
DeedBook 4146, Page 44

Property Built

Built

Year Built: 1928