Skip to content

165 Kirkbride Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1920

Last Sale Price
$21,200
Last Sale Date
Nov 13, 2018

Property Information

Block8705
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage846
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,600
21%
Improvement Value:$25,100
79%
Total Assessment$31,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,839+4.2%
2024$1,765+0.3%
2023$1,760+0.3%
2022$1,755+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$21,200

From:

To:

Sq Ft846DeedBook 6349, Page 1250Recorded11/26/2018

Property Sale

Sale
$12,125
DeedBook 6108, Page 191

Property Sale

Sale
$34,000
DeedBook 2375, Page 105

Property Built

Built

Year Built: 1920