Skip to content

1512-1516 Calhoun St

Trenton, NJ 08638

Vacant Land

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 12, 2002

Property Information

Block8705
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,400
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$24,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,415+4.2%
2024$1,358+0.3%
2023$1,355+0.3%
2022$1,351+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$2,500
DeedBook 3153, Page 72