Skip to content

153 Kirkbride Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 11, 2024

Property Information

Block8705
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
Description1SM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,686
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,300
13%
Improvement Value:$67,500
87%
Total Assessment$77,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,513+4.2%
2024$4,331+0.3%
2023$4,320+0.3%
2022$4,306+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 6555, Page 185

Property Sale

Sale
$30,000

From:

To:

Sq Ft1,668DeedBook 6269, Page 842Recorded11/30/2016

Property Sale

SaleMulti
$13,000
DeedBook 4064, Page 120

Property Built

Built

Year Built: 1965