Skip to content

22 Vine St

Trenton, NJ 08638

Built 1926

Last Sale Price
$28,500
Last Sale Date
Jun 23, 2022

Property Information

Block8805
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,287
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,800
25%
Improvement Value:$20,800
75%
Total Assessment$27,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,601+4.2%
2024$1,536+0.3%
2023$1,533+0.3%
2022$1,528+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$28,500
Sq Ft1,287DeedBook 6490, Page 1429Recorded6/30/2022

Property Sale

Sale
$3,700

From:

To:

Sq Ft1,248DeedBook 6256, Page 206Recorded7/19/2016

Property Sale

Sale
$4,800
DeedBook 2246, Page 614

Property Built

Built

Year Built: 1926