Skip to content

55 Chase St

Trenton, NJ 08638

Built 1900

Last Sale Price
$12,000
Last Sale Date
Jul 15, 1983

Property Information

Block8805
Lot37
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage949
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,800
24%
Improvement Value:$18,800
76%
Total Assessment$24,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,427+4.2%
2024$1,369+0.3%
2023$1,366+0.3%
2022$1,362+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$12,000
DeedBook 2222, Page 661

Property Built

Built

Year Built: 1900