Skip to content

20 E Paul Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1911

Last Sale Price
$3,500
Last Sale Date
May 20, 2015

Property Information

Block9003
Lot30
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,316
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,000
26%
Improvement Value:$16,800
74%
Total Assessment$22,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,323+4.2%
2024$1,269+0.3%
2023$1,266+0.3%
2022$1,262+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$3,500

From:

To:

Sq Ft1,316DeedBook 6219, Page 96Recorded5/21/2015

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 3965, Page 280

Property Built

Built

Year Built: 1911