Skip to content

52 Carroll St

Trenton, NJ 08609

Built 1862

Last Sale Price
$28,000
Last Sale Date
Apr 10, 2000

Property Information

Block902
Lot43
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
ZoningHIST
Sq Footage1,987
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$3,400
8%
Improvement Value:$39,700
92%
Total Assessment$43,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,500+4.2%
2024$2,399+0.3%
2023$2,393+0.3%
2022$2,386+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$28,000
DeedBook 3804, Page 187

Property Built

Built

Year Built: 1862