Skip to content

117-119 W Paul Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1935

Last Sale Price
$53,000
Last Sale Date
Jun 30, 1987

Property Information

Block9304
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,014
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,800
16%
Improvement Value:$58,100
84%
Total Assessment$68,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,997+4.2%
2024$3,836+0.3%
2023$3,826+0.3%
2022$3,814+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$53,000
DeedBook 2402, Page 134

Property Built

Built

Year Built: 1935