Skip to content

12 W Paul Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1914

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 22, 2001

Property Information

Block9302
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,752
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,800
13%
Improvement Value:$44,000
87%
Total Assessment$50,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,697+4.6%
2024$2,578-8.6%
2023$2,821+0.3%
2022$2,812+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 3922, Page 45

Property Built

Built

Year Built: 1914