Skip to content

22 Jennett St

Trenton, NJ 08638

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Aug 19, 2024

Property Information

Block9402
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
DescriptionCB1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,800
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,200
72%
Improvement Value:$13,300
28%
Total Assessment$47,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,755+4.2%
2024$2,644+0.3%
2023$2,638+0.3%
2022$2,629+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$65,000
Sq Ft1,800DeedBook 6573, Page 357Recorded10/31/2024

Property Sale

SaleMulti
$9,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1950