Skip to content

130 Mercer St

Trenton, NJ 08611

Built 1890

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Dec 30, 1996

Property Information

Block9601
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
Description2SB
Dwellings1
ZoningHIST
Sq Footage1,080
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,200
47%
Improvement Value:$55,000
53%
Total Assessment$104,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,045+4.2%
2024$5,801+0.3%
2023$5,786+0.3%
2022$5,767+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 3151, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 1890