Skip to content

112 Jackson St

Trenton, NJ 08611

Built 1886

Last Sale Price
$406,000
Last Sale Date
Mar 8, 2023

Property Information

Block9602
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionB3S
Dwellings1
ZoningHIST
Sq Footage3,112
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,200
26%
Improvement Value:$179,700
74%
Total Assessment$242,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,091+49.7%
2024$9,414+0.3%
2023$9,390+0.3%
2022$9,360+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

SaleMulti
$406,000
Sq Ft3,112DeedBook 6518, Page 461Recorded3/21/2023

Property Sale

Sale
$163,000

From:

To:

Sq Ft2,684DeedBook 6266, Page 12Recorded10/24/2016

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

Sq Ft2,684DeedBook 6224, Page 261Recorded7/24/2015

Property Sale

Sale
$279,000
DeedBook 4509, Page 140

Property Built

Built

Year Built: 1886