Skip to content

246 Clay St

Trenton, NJ 08611

Built 1877

Last Sale Price
$5,600
Last Sale Date
Aug 1, 1980

Property Information

Block9701
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SB
Dwellings2
ZoningHIST
Sq Footage1,384
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,900
52%
Improvement Value:$58,400
48%
Total Assessment$121,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,037+4.2%
2024$6,753+0.3%
2023$6,736+0.3%
2022$6,714+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$5,600
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1877