Skip to content

314 S Broad St

Trenton, NJ 08608

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Aug 20, 2018

Property Information

Block9803
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3SB 3932 SF
Dwellings1
ZoningHIST
Sq Footage3,530
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,200
34%
Improvement Value:$130,400
66%
Total Assessment$197,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,463+4.2%
2024$11,000+0.3%
2023$10,973+0.3%
2022$10,937+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft3,530DeedBook 6338, Page 1288Recorded8/22/2018

Property Sale

Sale
$50,000

From:

To:

Sq Ft3,932DeedBook 6177, Page 821Recorded8/28/2013

Property Sale

Sale
$62,500
DeedBook 3924, Page 237

Property Built

Built

Year Built: 1950