Skip to content

79 Lovers LanePrinceton, NJ 08540

Built 1958

Last Sale Price
$885,000
Last Sale Date
Jun 5, 2008

Property Information

Block10001
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page100

Building Details

Building Class18
Description2S F 2G
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage---
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$519,000
66%
Improvement Value:$267,200
34%
Total Assessment$786,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,937+5.9%
2024$19,765+3.1%
2023$19,175+0.8%
2022$19,026+4.0%
Property History

Property Sale

Sale
$885,000
DeedBook 5867, Page 286

Property Built

Built

Year Built: 1958