Skip to content

303 Mercer RdPrinceton, NJ 08540

Vacant Land

Last Sale Price
$2,390,000
Last Sale Date
Jan 3, 2023

Property Information

Block10001
Lot30
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page100

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage---
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$48,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,278+5.9%
2024$1,207+3.1%
2023$1,171+0.8%
2022$1,162+2.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$2,390,000
DeedBook 6512, Page 411Recorded1/13/2023

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$2,237,500

From:

To:

Sq Ft5,064DeedBook 6222, Page 623Recorded7/6/2015

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$585,000
DeedBook 2874, Page 48