Skip to content

19 Greenhouse DrPrinceton, NJ 08540

Built 1880

Last Sale Price
$2,390,000
Last Sale Date
Jan 3, 2023

Property Information

Block10001
Lot31
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page100

Building Details

Building Class20
Description1SBRFR2GP
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage---
Acreage1.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$687,500
42%
Improvement Value:$939,700
58%
Total Assessment$1,627,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$43,332+5.9%
2024$40,908+3.1%
2023$39,687-8.2%
2022$43,212+2.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$2,390,000
DeedBook 6512, Page 411Recorded1/13/2023

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

SaleMulti
$2,237,500

From:

To:

Sq Ft5,064DeedBook 6222, Page 623Recorded7/6/2015

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$585,000
DeedBook 2874, Page 48

Property Built

Built

Year Built: 1880