Skip to content

56 Greenhouse CourtPrinceton, NJ 08540

Built 1957

Last Sale Price
$1,400,000
Last Sale Date
Sep 24, 2020

Property Information

Block10001
Lot36
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page100

Building Details

Building Class19
Description2S F 2G P
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage4,632
Acreage2.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$725,800
56%
Improvement Value:$580,900
44%
Total Assessment$1,306,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$34,797+6.7%
2024$32,604+3.1%
2023$31,631-21.8%
2022$40,429+6.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,400,000

From:

To:

Sq Ft4,632DeedBook 6415, Page 1985Recorded9/29/2020

Property Sale

Sale
$1,800,000
DeedBook 6014, Page 703

Property Built

Built

Year Built: 1957