Skip to content

560 Quaker RdPrinceton, NJ 08540

Built 1740

Last Sale Date
Mar 15, 2016

Property Information

Block10201
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page102

Building Details

Building Class17
Description2S B P
Dwellings3
ZoningRHFW
Sq Footage7,081
Acreage6.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$927,000
67%
Improvement Value:$452,400
33%
Total Assessment$1,379,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$36,733+5.9%
2024$34,678-1.9%
2023$35,363+0.8%
2022$35,088+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1740