Skip to content

113 Hun RdPrinceton, NJ 08540

Built 2009

Last Sale Price
$2,625,000
Last Sale Date
Aug 15, 2012

Property Information

Block8201
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page82

Building Details

Building Class21
Description2S B 2G
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage6,684
Acreage2.93

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$819,300
31%
Improvement Value:$1,850,200
69%
Total Assessment$2,669,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$71,089+5.9%
2024$67,111+3.1%
2023$65,109+0.8%
2022$64,602+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$2,625,000
DeedBook 6154, Page 784

Property Built

Built

Year Built: 2009