Skip to content

475 Drakes Corner RdPrinceton, NJ 08540

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 11, 1990

Property Information

Block102
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page1

Building Details

Building Class20
Description2SFR
Dwellings1
ZoningRA
Sq Footage---
Acreage6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$685,000
56%
Improvement Value:$542,800
44%
Total Assessment$1,227,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$34,028+5.9%
2024$32,124+3.1%
2023$31,166+0.8%
2022$30,923+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960