Skip to content

155 Drakes Corner RdPrinceton, NJ 08540

Built 1988

Last Sale Price
$4,690,000
Last Sale Date
Sep 6, 2023

Property Information

Block102
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page1

Building Details

Building Class21
Description2SB4CAR
Dwellings1
ZoningRB
Sq Footage10,306
Acreage19.79

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$708,800
21%
Improvement Value:$2,686,300
79%
Total Assessment$3,395,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$95,951+5.9%
2024$90,582+3.1%
2023$87,880+0.8%
2022$87,195+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$4,690,000
Sq Ft10,306DeedBook 6538, Page 1366Recorded10/25/2023

Property Sale

Sale
$2,000,000
DeedBook 2946, Page 332

Property Built

Built

Year Built: 1988