Skip to content

88 Battle Rd WestPrinceton, NJ 08540

Built 1930

Last Sale Price
$1,790,000
Last Sale Date
Apr 3, 2007

Property Information

Block10403
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page104

Building Details

Building Class21
Description2S B 2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage3,666
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$577,000
43%
Improvement Value:$773,000
57%
Total Assessment$1,350,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$35,951+5.9%
2024$33,939+3.1%
2023$32,927+0.8%
2022$32,670+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,790,000
DeedBook 5613, Page 35

Property Built

Built

Year Built: 1930