Skip to content

6 Ober RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1953

Last Sale Price
$1,400,000
Last Sale Date
Jun 14, 2021

Property Information

Block10602
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page106

Building Details

Building Class21
Description1S F 2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,274
Acreage0.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$594,000
53%
Improvement Value:$524,600
47%
Total Assessment$1,118,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,788+5.9%
2024$28,122+3.1%
2023$27,283+0.8%
2022$27,070+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,400,000
Sq Ft2,274DeedBook 6447, Page 493Recorded7/7/2021

Property Built

Built

Year Built: 1953